Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi’nin iş dünyası temsilcilerine hitabı

İş dünyasının saygıdeğer temsilcileri! 

Belarus ve Türkiye arasında ticaret, ekonomi ve yatırım alanlarında oluşan işbirliği istikrarlı ve dinamik bir şekilde gelişmektedir.

Böylece, son 8 yılda, ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 5 kattan fazla artmıştır, Belarus'un Türkiye'ye ihracatı — 4 katından fazla, Belarus'a Türk mallarının ithalatı – neredeyse 6 kat artmıştır.

Belarus ekonomisine yapılan doğrudan Türk yatırımlarının hacmi daha da etkileyici bir oranda artmaktadır. 2005 yılından bu yana, yatırım hacmi 400 kattan fazla arış göstermiştir.

Bunun yanında, ikili ticaret ile karşılıklı yarara dayalı işbirliği ve üretim potansiyelimizin yarısı atıl vaziyette durmaktadır.

Türk ithalatının isimlendirilme analizi, Belarus’lu işletmelerin Türkiye'de talep gören 50'den fazla mal grubunu ürettiğini göstermektedir. Türk işadamları için henüz kullanılmayan ya da minimum kullanılan bu yeni fırsatları ortaya çıkarmak ve karşılıklı yarar sağlayan ilişkiler kurmak için gerekli yardımı sağlamak istiyoruz.

Büyükelçilik bu amaçla Türk işletmelerinin faydalanmaları amacı ile Belarus’lu ihracatçı firmaların ticari teklifler veri tabanını oluşturdu.

Bu veri tabanı kapsamlı değildir. Sürekli olarak güncellenecektir. Bu nedenle, listenin sadece kaliteli ürünler üreten başarılı bir şekilde faaliyet gösteren kuruluşları içerdiğinden emin olmak için gerekli hassasiyet gösterilecektir. Güvenilir ortaklar bulabilmeniz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazırız.

Saygıdeğer iş insanları,

Ayrıca üretim ve işbirliği bağlarının geliştirilmesine büyük önem veriyoruz. Belarus'un, Türk şirketleri için Belarus, Kazakistan ve Rusya Gümrük Birliği ve diğer BDT ülkelerinin pazarına karlı ve güvenilir bir “giriş noktası” olacağına inanıyoruz. Dinamik olarak gelişen bu pazarlara (170 milyondan fazla insan) erişim, Belarus'ta üretim işletmelerinin oluşturulmasıyla mümkündür.

Büyükelçilik, bu görevi kolaylaştırmak için, özellikle Türk işletmeleri için özel parklar ve bölgeler oluşturmak üzere inisiyatifte bulunmuştur. Burada, Belarus Cumhuriyeti'nde yatırım yapma ve faaliyette bulunma koşulları ve ülkemizde faaliyet gösteren ve Türk yatırımlarının yapılması için tavsiye edilen yatırım siteleri hakkındaki bilgileri dikkatinize sunuyoruz.

Bu bölüm  tüm bilgileri içermez. Bu nedenle, daha fazla açıklama ve destek için Büyükelçiliğe başvurabilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak, size özel teklifler hazırlayabileceğiz.

Ayrıca, Belarus'taki projelerinizin ilk uygulama aşamalarında size danışmanlık desteği vermeye hazırız. Bu, yerel koşulları, zihniyet özellikleri ve iş geleneklerini daha iyi anlamak ve değerlendirmek için yararlı olacaktır.

Sizlerle her türlü yapıcı temasa açığız. Bizde her zaman anlayış ve gerekli desteği bulacağın inanıyoruz.