Belarus Cumhuriyeti, Doğu Avrupa'da, Rusya, Ukrayna, Polonya, Litvanya, Letonya ile çevrili, 207 600 km2 yüzölçüme sahip, 10 milyon nüfuslu bir ülkedir. Başkenti 6 idari bölgeden biri olan Minsk. 1991 yılında, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte bağımsız bir Cumhuriyet olarak kuruldu .

 

Belarus Cumhuriyeti'ni resmen bir ülke olarak tanıyan ilk devlet Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Belarus Cumhuriyeti, Doğu Avrupa'da 90'lı yıllarda kurulan bağımsız devletler arasında, ekonomisinin %80'i devlet kontrolünde olmasına karşın global ekonomiye entegrasyonda çok yol almış, diğer cumhuriyetlere kıyasla geçiş dönemi zorluklarının üstesinden gelebilmiştir.

 

Kendini yeniden yapılandırdığı tarihten buyana dış politika ve ekonomide, Avrupa Birliği ve diğer ülkelerarası ekonomik işbirliği süreçlerine entegre olma hedefini ön planda tutan Beyaz Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu, Avrupa Asya Birliği oluşumlarının içinde yer alan “aktör” ülkelerden biridir.

 

Belarus'un Türkiye'ye ihracatında öncü sektörler petrokimya ürünleri, metal ürünler, tekstil sanayi ürünleri, ağaç işleme ürünleridir.

 

2020 yılı sonucuna göre, Türkiye ile ikili ticaretin hacmi 58,6 milyon ABD Doları (artış 2019 yılına göre % 94,4), ihracat– 39,4 milyon ABD Dolarıdır.

 

Belarus Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ile Avrupa Ülkeleri arasında köprü görevi görmektedir. Belarus Türkiye'ye göre çok farklı iklime sahiptir. Kışları –20 –25 dereceye kadar hava sıcaklığı düşmektedir. Yazın ise maksimum hava sıcaklığı +30 dereceye çıkmaktadır. Ülkenin %80 i ormanlarla kaplıdır. Bundan dolayıdır ki kış ve yaz aylarında doğa turizmine son derece elverişli bir Ülkedir. Doğa güzellikleri tarihi yapılarla da birleşince inanılmaz bir panorama ortaya çıkmaktadır.

 

Belarus Cumhuriyeti Fahri Konsolosluğum, Belarus Cumhuriyeti Devletinin incelemeleri sonucunda dönemin Belarus Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Sergei Martynov'un 25 Nisan 2007 tarihli Atama Belgesi ile onaylandı. 22 Mayıs 2007 tarihinde ise; T.C Dışişleri Bakanlığı ve dönemim Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanımız Sayın Ahmet Necdet Sezer'in Buyrultusu ile Fahri Konsolos olarak atandım. Bölgemizde Belarus Cumhuriyetini Diplomatik anlamda temsilin yanında, Belarus Cumhuriyeti İle Bölgemiz arasındaki ekonomik, ticari, kültürel, bilimsel ilişkilerin geliştirilmesi Fahri Konsolosluğumuzun en önemli görevleri arasındadır.

 

 

Saygılarımla,

 

 

 

Dr.Mustafa BAYIK

Belarus Cumhuriyeti

Adana Fahri Konsolosu